Internet Explorer 6 kullanıyorsunuz. Lütfen güncel versiyon kullanın.
Daha fazla güvenlik, aşağıdaki tarayıcılardan birine güncelleme yapmanızı öneririz.

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Sosyal ve Yaşam Tarzı

“Çocuklarınızın binlerce işe yaramaz fotoğrafıyla dolu bir telefona sahip olmak, günümüzde yeni ebeveynler arasında neredeyse bir geçit törenidir. Gerçek şu ki, bu fotoğrafların çoğunluğu bir daha asla aranmayacak. Bu makalede ipuçları paylaşıyorum. Uygun bir kamera kullanarak kurtarmaya değer fotoğraflar nasıl çekilir. Sonbaharda olduğundan daha iyi ne zaman başlayabiliriz? Yapraklar ve güneş ışığı altındır ve her yerde fotoğraf olanakları vardır "

İlk Olympus PEN kameramı beş yıl önce, ilk oğlum doğduktan kısa bir süre sonra aldım. O zamandan beri Olympus kameraları kullanıyorum. İşte en iyi ipuçlarım. "

Gerçek portreler çekin

Herhangi bir Olympus fotoğraf makinesinde kullanmak için kesinlikle en sevdiğim lensim M.Zuiko Digital 45mm F1.8. Ben buna 'dikey lens' diyorum. Çocuklarımın portre fotoğraflarını çekerken yakın ve kişisel olmamı sağlıyor ve ayrıca uzaktan çekildiğinde bulanık geçmişlere sahip güzel görüntüler oluşturmamı sağlıyor.

  İlk resim 45mm lensimle çekilmiş bir portre. Burada oğlum Philip'in sadece yüzü odaktayken, ön plan ve arka plan bulanık. Ses karmaşık mı? Kameramın dokunmatik ekranına yüzünü hafifçe vurdum ve gerisini kameram yaptı. Pasta kadar kolay.

  Bugünlerde bazı cep telefonu kameraları “portre modu” gibi seçenekler sunuyor, ancak bunun gerçek bir anlaşma olduğunu düşünmek için kanmayın. Teknoloji, portre objektifin ne yaptığını taklit etmeye çalışmakta, daha karışık sonuçlar doğurmaktadır. Bu yeşillik gibi görüntüde detaylarda kolayca görülür. Sadece o kadar iyi görünmüyor.


Yukarıdan fotoğraf çek

Bebeklerin fotoğraflarını çekmesi her zaman kolay değildir, özellikle de onları tutmaya yardımcı olmadan! Bunu, bebeklerimin fotoğraflarını yukarıdan çekerek çözdüm. Ben şaka yapıyorum ki “bebek yatma”.

  Burada “çılgına dönebilir” ve resmi bebeğin etrafındaki nesnelerle şekillendirebilirsin, ancak fotoğraflarımı olabildiğince doğal tutmayı seviyorum. Ancak resme biraz uyum sağlamak için renkli bir temaya sadık kalmayı seviyorum. Bir sonraki fotoğrafta sadece nötr renkler kullandım. Yukarıdaki fotoğrafları çekerken M.Zuiko Digital 17mm F1.8.

  17mm F1.8 objektif aynı zamanda güzel manzaralar için harika. Bu lens, aile gezilerine giderken unutmak istemediğiniz, çocuklarınızın fotoğraflarını çekmek ve çevrelerini de göstermek isteyeceğiniz bir lens.

Anları yakalayın, hemen yayınlayın

Olympus OI.Share uygulamasını kullanarak istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde fotoğrafları akıllı telefonunuza sorunsuz bir şekilde aktarabileceğinizi unutmayın. Kamera dokunmatik ekranındaki paylaşım simgesine dokunmanız, uygulamanızı açmanız ve telefonunuza aktarmak istediğiniz resimleri seçmeniz yeterlidir.

  Fotoğraf makinesinde zaten paylaşım simgesi olan bir görüntü seçtiyseniz, OI.Share, fotoğraf makinesini akıllı telefonunuza bağlıyken OI.Share'i açıp bu görüntüleri almak isteyip istemediğinizi sorar. OI.Share'da ek bir seçim yapmak gerekmez. Kamera kapatılsa bile, aktif hale getirdiğiniz takdirde, kamerayı kapattığınızda resimler otomatik olarak telefonunuza aktarılır.

Düşük ışıkta harika fotoğraflar çekin

Kasım ve Aralık ayları güneş parlamadığında fotoğraf çekmek zor olabilir. İşte yıllık aile Noel kartı için oğullarımdan çektiğim bir resim.

  Gerçek şu ki, akıllı telefon üreticileri ne kadar akıllı telefon kameralarının düşük ışık sınırlamalarını düzelttiklerini söylese de, akıllı telefon kameralarının düşük ışıkta ürettiği fotoğraflar her zaman biraz 'kapalı' ve grenli görünüyor. Bunun nedeni, görüntülerin düşük ışığı telafi etmek için dijital olarak geliştirilmiş olmasıdır. Bu üzücü, çünkü koşullar ve aydınlatma tam doğru olduğunda telefonunuzda fotoğraf çekmeyi sınırlıyor.

Benim küçük günlük fotoğraf hacklerim

Çok fazla fotoğraf çektim ve bu yüzden fotoğraflarımı biraz daha iyi yapan bazı 'hack'ler topladım. Sonbahar mevsiminde harika fotoğraflar çekmek için harika ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

 Doğrudan güneş ışığında beklemeyin. Fotoğrafları doğrudan güneş ışığında çekmek, sivri gözlere, yüksek kontrastlara ve keskin gölgelere neden olur. Güneş parlarken gölgede fotoğraf çekmeyi tercih ederim.

 Arka aydınlatma güzel olabilir. Sonbaharda, ışık yaza kıyasla daha dağınık ve altındır. Bu, arka aydınlatma ile fotoğraf çekerek kaçabileceğiniz anlamına gelir. Kameralı telefonlar mücadele ederken Olympus PEN'in kullanılması bu koşullar için idealdir.

 Mükemmel aydınlatmayı bekleyin. Daha önce hiç kar yağışlı ve gün ışığında fotoğraf çektiniz mi? Yağmur durduğunda ve güneş bulutların arasından geçtiğinde dünya parlıyor. Resimler için mükemmel Başka bir harika zaman, güneşin ufukta alçaldığı “altın saat” sırasındadır.

 İçinde resim çekerken bir pencereyle yüzleşin. Biraz 'pencere aydınlatması' ile herkes daha iyi görünüyor.

 Çocuklar fotoğraflandıklarını bilmediklerinde daha iyi görünürler. M.Zuiko Digital ED 75mm F1.8 objektifi, sizi tanımayacakları çocuklardan yeterince uzak durmanıza olanak tanır. Doğal, yerleştirilmemiş resimler, poz resimlerden her zaman daha az mücadele eder. Çocuklar, komik suratlar çekmeyi ve bir resim için poz istendiğinde sıfır konsantrasyona sahip olmayı severler. Onları güldürün ve fark etmeden resim çekin.

Yazar ve Fotoğrafçı: Ingrid Holm

Tüm fotoğraflar aşağıdaki ekipmanla çekilmiştir