Internet Explorer 6 kullanıyorsunuz. Lütfen güncel versiyon kullanın.
Daha fazla güvenlik, aşağıdaki tarayıcılardan birine güncelleme yapmanızı öneririz.

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Sosyal ve Yaşam Tarzı

Belirli konulara daha uygun lensler olsa da, çoğu zaman kişisel tercihlere iner. Örneğin, geniş açılı lensler normalde tavsiye edilmese de, bazı fotoğrafçıların arka plandan daha fazla çekim yapmak için geniş açılı çekim yapmayı sevdikleri portreler için tavsiye edilmez. Her zaman uğraşmaya ve sevdiğiniz stilleri ve ayarları denemeye ve bulmaya değer. Ancak burada genel rehberlik için bazı konular ve örnek çekimlerle onları yakalamak için kullanabileceğiniz objektifler bulunmaktadır.

1. Portre

Daha önce belirtildiği gibi portrelerinizi mükemmelleştirmek istiyorsanız, insan gözüne benzer oranlarda lensler, M.Zuiko Digital 25mm F1.8 gibi portreler çekmek için en iyisidir. Daha geniş açılı lensler bozulmaya neden olur ve sık sık burun ve alnları örneğin daha büyük görünmesini sağlar. Olympus M.Zuiko serisinin çarpıcı portrelerini çekecek ve F1.8 diyafram açıklığı ile alan derinliği ile oynamanıza ve şaşırtıcı bulanıklık ve bokeh oluşturmanıza olanak sağlayacak birkaç mercek var.

 M.Zuiko Digital 25mm F1.8 objektifi çarpıcı bir bulanıklık ve düşük ışıkta mükemmelliği ile güzel dengeli portreler çekebilir. M.Zuiko Digital 45mm F1.8 lensi, 1.8 diyafram açıklığı sayesinde yalnızca çok fazla bulanıklıkla çekilen harika fotoğraflar çekmekle kalmıyor, aynı zamanda uygun fiyatlı olduğunu da gösteriyor; alan. M.Zuiko Digital ED 75mm F1.8 objektifi şaşırtıcı bir alan derinliğine sahiptir ve ayrıca inanılmaz derecede net ve kaliteli portre çekimleri de yapabilir. Daha dar görüş açısı, M.Zuiko Digital 45mm'den daha da geride durmanız gerektiği anlamına gelir, bu nedenle her zaman iç mekanlar için uygun değildir. Objektiflerin daha geniş bir kullanım alanına sahip olduklarını kanıtlayın, M.Zuiko Digital ED 30mm F3.5 objektifin makro objektif olarak hedeflenmesine rağmen, aynı zamanda arka plan bulanıklığıyla da gerçekten güzel portre görüntüleri yaratabilir.

2. Peyzaj ve Manzara

Bu muhteşem manzarayı yakalamak ister misiniz? Kural olarak, daha geniş açılı lensler manzara çekimleri için en iyisidir, bu da tüm sahneyi yakalamanızı ve açıklığı sadece biraz daha dar tutmanızı sağlar (yüksek F-stop) tüm sahneyi odakta tutmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, ön plandaki öğelere sahip sahneler için bazı ilginç odak noktaları ve alan derinliği oluşturmak için açıklığınızla oynayın.

  Hem M.Zuiko Digital ED 12mm F2.0 hem de M.Zuiko Digital 17mm F1.8 lensleri, geniş açılı olduğu için sahne çekimi için mükemmel, aynı zamanda o gece çekimi veya çekimini yapmak için alçak ışıkta mükemmel hem de gün batımı.

3. Seyahat ve İç

Eğer işiniz tatildeyken uzaklaşıyorsa ve yeni check-in yaptığınız o rüya gibi otel odasını çekiyorsa, odanın mükemmel şekilde yakalanmasını sağlayan bir lens istiyorsunuz. Hem 17mm F1.8 hem de 12mm F2.0 objektif geniş açısı, tüm odayı veya restoranı hem şehir içinde hem de dışarıda hem harika hem de tüm bu tarihi mimariyi yakalamanıza izin verir. Ayrıca, 17mm 1,8 diyafram açıklığıyla, güzel bulanıklık ve alan derinliği ile oldukça ayrıntılı seyahat çekimleri yapabilirsiniz. Bu, M.Zuiko Digital ED 14-42mm F3.5-5.6 EZ Gözleme Seti Lensi ile birlikte tatile çıkarmanız ve onunla birlikte çok güzel seyahat fotoğrafları çekmeniz için de kullanışlı bir lens.

4. Sokak tarzı veya moda fotoğrafçılığı

Eğer işiniz kıyafet veya moda fotoğrafçılığıysa, fotoğraf oyunda size yardımcı olacak birkaç lens var. Öncelikle 45mm F1.8 lens veya 25mm F1.8 lensler, muhteşem alan derinliği ve bulanıklığı ile çarpıcı tam uzunlukta çekimler yapacaktır. 17 mm F1,8 lensi favorisi olan bir blogcu, moda çekimleri için de mükemmeldir ve aynı zamanda bulanık arka planlar oluştururken sahnenin daha fazla görüntüsünün yakalanmasına izin verir. Biraz aşağıdan çekim yaparak çok fazla bozulma olmasını önleyin. Gerçekten editoryal bulanıklık için inanılmaz netlik ve alan derinliği için 75mm 1.8 lensi deneyin.

5. Detay veya ürün çekimleri

Bu ince detayları çekmeyi seviyorsanız veya ürün fotoğrafçılığı sizin işinizde, bunlar sizin için lenslerdir. Hem 45mm F1.8 lens hem de 25mm F1.8 lens, hoş bir yumuşak netleme arka planı oluştururken netliği ve netliği olan öğeleri yakalar. Açıklığımı daraltmakta (yüksek F-stop) sadece birazcık tüm ürünün ve etiketin vb. Odaklanıp gevrek olmasını sağlıyorum.

  Gerçekten yakın ve ayrıntılı çekimler yapmak için, yakalayabildiğiniz şeye hayran kalacağınız bir öğeye bu kadar yaklaşmanızı sağlayan 30mm F3.5 Makro lensi deneyin.

6. Doğa çekimleri

Safariye mi dokunmak istiyorsunuz yoksa köpeğinizin sadece bir resmi mi? İdeal olarak, özneye rahatsız etmeden yaklaşmak için bir Zoom lensi istiyorsunuz, ancak doğayı tüm görkemiyle yakalayabilen birkaç lens daha var. 14-42mm Kit Lens, sizinle birlikte çıkarmak için kötü bir lens değildir. Güzel ve yakınlaşmak için zoom yapabilme özelliğine sahiptir, ancak aynı zamanda genel doğa çekimleri için daha geniş çekim yapabilir. Gerçek yakın çekim hareketi için 30mm F3: 5 makro lensi hakkında. 14 mm'lik çalışma mesafesiyle en inanılmaz ayrıntısını yakalamak için harika bir mercek.

  Bir kez daha objektifin amacından daha uzun süre kullanılabileceğinin bir kanıtı olan 75mm F1.8 objektifi, aşırı büyütme oranı ve en şaşırtıcı bulanıklığı sayesinde yakınlaşmak zorunda kalmadan inanılmaz detaylar yakalayabiliyor.

Dikkat edilecek diğer şeyler

• Her zaman açıklık ile denemeler yapın, farklı odak uzaklığına sahip bir objektif kullanın, açıklıkların ayarlanması fotoğrafınızı çok etkileyebilir.
• Bazı objektiflerin, örneğin 17mm F1.8 ve 12mm F2.0'ın objektif odağı üzerinde daha iyi kontrol için kullanılabilecek bir manuel odak halkasına sahip olduğuna dikkat edin.
• Bazı M.Zuiko Lensler yalnızca siyah gövde renginde gelir, örneğin 30mm F3.5

Olympus M.Zuiko lenslerinin fotoğrafçılığınızı nasıl geliştirip geliştirebileceği konusunda size bazı fikirler ve bilgiler vermeyi umuyoruz.

Uyumlu Olympus lens serisinin tamamını buradan inceleyin.

Yazar ve Fotoğrafçı: Debs Stubbington

Görsel Galerisi

Tüm fotoğraflar aşağıdaki ekipmanla çekilmiştir