Internet Explorer 6 kullanıyorsunuz. Lütfen güncel versiyon kullanın.
Daha fazla güvenlik, aşağıdaki tarayıcılardan birine güncelleme yapmanızı öneririz.

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Sosyal ve Yaşam Tarzı

Olympus PEN Kit Lensinizi kullanmaya devam etmek ve koleksiyonunuza lens eklemeye başlamak istiyorsanız, bu mesaj tam size göre. Lenslerin kendilerini anlamalarından, hangi lensin ne için kullanılacağına dair bir kılavuza, Olympus PEN'inizle uyumlu olan çok çeşitli Olympus lensleri ile çalışmaya başlamanız için bu İpuçları ve Püf Noktaları mesajında ​​birçok yararlı bilgi bulacaksınız.

Sayılar ne anlama geliyor?
 Lensinizin ucundaki ve ardından mm olan ilk sayı, lensinizin odak uzaklığıdır, örn. Örneğin Kit lensi için 45mm veya 14-42mm. Bu aslında bakış açınızla ilgili bir göstergedir. Yalnızca bir sayı varsa, mercek sabit bir odak uzunluğuna sahiptir ve genellikle Prime mercek olarak adlandırılır. İki sayı varsa, bir zoom objektifidir ve otomatik veya manuel yakınlaştırmayı kullanarak iki odak uzaklığı arasında hareket edebilir.

Genel olarak, odak uzunluğu ne kadar uzun olursa, görüş açısı daralır ve büyütme oranı da artar. Odak uzaklığı kısaldıkça, görüş açısı artar ve büyütme oranı düşer. Standart lensler, insan gözüne en yakın görüş alanına sahip olanlardır, örneğin Olympus 25mm F1: 8 lens. Daha geniş açılı lensler, insan gözünün görebildiğinden daha geniş bir görüş alanına sahiptir, örneğin 17mm F1: 8.

 Lensinizdeki ikinci sayı açıklık. Açıklık, içinden geçen ışığın geçtiği lensin diyaframının açılması anlamına gelir, esasen ayarlanabilir bir deliktir. Sayı, o lens için mümkün olan en büyük açıklığın boyutudur, bu nedenle 25mm veya 17mm lens F1.8'e gidebilir. 14-42mm Kit lensi için mümkün olan en büyük diyafram açıklığı zoom ile değişir, bu nedenle en büyük diyafram açıklığı F3.5 ve tam olarak yakınlaştırıldığında F5.6'dırBazı merceklerle neden bu kadar geride durmam gerekiyor?

 Olympus PEN’te farklı lensler kullanmaya başlarken sıkça sorulan en büyük soru “Neden bu kadar geride durmam gerekiyor?”. Olympus PEN kitine eklenecek ilk lens genellikle 45mm F1: 8 lens ve Bu, genellikle oldukça kafa karıştırıcı olabilen 14-42mm Kit Lens için oldukça farklı bir görüş alanına sahiptir.

 Dolayısıyla, yukarıda belirtildiği gibi odak uzaklığı ne kadar uzun olursa, görüş açısı daralır ve büyütme oranı da artar. Odak uzaklığı kısaldıkça, görüş açısı artar ve büyütme oranı düşer. Bu, 14-42mm kit lensinizin küçük büyütme ile daha geniş bir görünüme sahip olduğu, 45mm lensinizin ise çok daha dar bir görüş açısına sahip olduğu ve daha büyütülmüş olduğu anlamına gelir.

 Diyagrama bir göz atın ve 14 mm kit lensin konudan daha çok nasıl geçtiğini göreceksiniz, oysa 45mm sadece küçük bir kısmını yakalayabiliyor. Bu nedenle, aynı miktarda konuya sığması için 45 mm ile daha ileri geri gitmeniz gerekir.

Dikkat edilecek diğer şeyler

 • Her zaman açıklık ile denemeler yapın, farklı odak uzaklığına sahip bir objektif kullanın, açıklıkların ayarlanması fotoğrafınızı çok etkileyebilir.

 • Bazı objektiflerin, örneğin 17mm F1.8 ve 12mm F2.0'ın objektif odağı üzerinde daha fazla kontrol için kullanılabilecek bir manuel odak halkasına sahip olduğunu unutmayın.

 • Bazı M.Zuiko Lensler yalnızca siyah gövde renginde gelir, örneğin 30mm F3.5

Bu makalenin ikinci bölümünü okumak için Kasım ayında tekrar gelin.

Yazar ve Fotoğrafçı: Debs Stubbington

Yazar ve Fotoğrafçı: Karin Teigl

Görsel Galerisi

Tüm fotoğraflar aşağıdaki ekipmanla çekilmiştir