Internet Explorer 6 kullanıyorsunuz. Lütfen güncel versiyon kullanın.
Daha fazla güvenlik, aşağıdaki tarayıcılardan birine güncelleme yapmanızı öneririz.

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Sosyal ve Yaşam Tarzı

Adım Fiona Bishop. İnsanların fotoğraflarını çekiyorum, portre ve düğün fotoğrafları uzmanlık alanım. 10 yıldan uzun süredir erken çocukluktan yaşlılığa kadar her yaştan insanın fotoğraflarını çekiyorum.
2015'te fotoğrafçılıktaki son yenilik olan aynasız fotoğraf makinelerine odaklanmaya karar verdim. Kısa bir test fotoğraf çekiminden sonra Olympus E-M1'e hemen hayran oldum. Küçük, hafif Olympus'a kıyasla 4 kg'lık tek lens yansıtmalı fotoğraf makinem ağır ve hantaldı. Olympus'a geçmek kolay bir seçim oldu. Ocak ayından beri E-M1 Mark II ile fotoğraf çekiyorum ve son gelişmeye şahit olmak beni heyecanlandırdı.

Sizi benimle birlikte düğün muhabirliği tarzında bir fotoğraf çekimine götürmek istiyorum. Düğün, bir insanın hayatındaki en güzel günlerden biridir. Günü fotoğraflarla yakalayarak özel anları yeniden yaşayabilir ve anıları, önümüzdeki yıllarda torunlarımızla paylaşabiliriz. Düğün fotoğrafçılığını tüm fotoğrafçılık türleri arasında zirve olarak görüyorum. Düğün günü uçup gider ve her an, hızla ve hassasiyetle güzel bir şekilde yakalanmalıdır. Fotoğrafçılığın pek çok farklı yönünü barındıran zorlu bir alandır. Bir düğün fotoğrafçısı genellikle fotoğraf makinesinin arkasında dokuz ila 15 saat geçirir. Poz verilmiş ve samimi düğün fotoğrafları, fotoğraf çekimlerinde ve gün boyunca süren etkinlikler boyunca çekilir. Makro fotoğraflar çekilmelidir. Ayrıca mimari veya peyzaj fotoğrafları da çekerek etkinliğin atmosferini de yakalamalıyız. Elbette lezzetli yiyeceklerin ve pastaların da fotoğrafı çekilmelidir. Düğün fotoğrafçılığını bu denli büyüleyici kılan şey, kesinlikle çekilen fotoğrafların çeşitliliğidir.

Her düğünün ardında çok özel bir aşk hikayesi yatar

Gelin ve damat Muriel ve Fabian, küçükken tanıştılar. Doğu İsviçre'de anaokulunda birlikte büyüdükten sonra birbirlerine aşık oldular. Bu genç çift, Ren Nehri'nin kıyısındaki güzel Diessenhofen kasabasında evlendi.

Fotoğraf makinesinin düğünlerde sessizce fotoğraf çekmesine bayılıyorum. Seremoniyi veya kutlamayı kesintiye uğratmadan "perde arkasında" güzel, doğal fotoğraflar çekilebilir. 
Yeni E-M1 Mark II artık karanlık kiliselerde yüksek ISO aralığında mükemmel fotoğraflar çekebiliyor. İnanılmaz görüntü sabitleyici ayrıca daha yavaş deklanşör hızlarını kullanmamı sağlıyor. Düğünleri fotoğraf makinemi elde tutarak ve güvenli askıyı kullanarak çekmeyi seviyorum. Yılların deneyiminin ardından bunun en iyi yaklaşım olduğuna ikna oldum.
Bir düğünde yeni Olympus E-M1 ile yapılan test fotoğraf çekiminde sadece ihtiyatlı olmak için Nikon fotoğraf makinemi yanıma aldım. Üzülmektense tedbirli olmak daha iyidir çünkü sonuçta Olympus 60 mm makro objektif henüz gelmemişti. Çarpıcı yakın plan çekim imkanı beni %100 ikna etti

Yüzükleri mükemmel bir şekilde çekmek için arabadan ikinci çantamı almak istedim. Ama düğünlerde hep olduğu gibi çantayı almak için yeterince zaman yoktu. Yüzükleri makro olmadan çekmek için cesur bir karar aldım. Akşam daha sonra makro fotoğraflara göre bunu telafi etmeyi planladım. Fotoğrafları çok uzaktan çekmem veya bu aşamayı akşam tekrarlamam gerekmediğini keşfetmek beni şaşkınlığa düşürdü. Bu, Olympus objektiflerin aşırı yakın ayar limitiyle mümkündü. Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim. Fotoğraf makinesinin yakın plan aralığı, düğünlerde büyük esneklik sağlıyor. Tempolu anlarda bu mod ile belgeleme arasında geçiş son derece kolay. Artık bu esneklik olmadan çalışmayı hayal bile edemiyorum.

Özgün ve doğal

Gelinin, damadın ve misafirlerinin kaliteli samimi fotoğraflarını çekmek, kulağa geldiği kadar kolay değildir. Fotoğrafçı görünmez olmalıdır. En iyi fotoğraflar, misafirler fotoğraflarının çekildiğini bilmediğinde çekilir. Hafif, kompakt ekipman sayesinde görünmez olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Başlangıçta büyük, uzun bir objektifi olmayan bir fotoğrafçı olarak beni nasıl görecekleri konusunda endişelendim. Ama bunu uzun zaman önce aştım. Eninde sonunda işin gerçeği şudur: Yüksek kaliteli fotoğraflar çekiyorsanız "Fotoğrafçı benim" demek için havalı bir fotoğraf makineniz olmasına gerek yoktur.

Küçük kasayı seviyorum ve pil tutma yeri olmadan fotoğraflar çekebiliyorum. Bu, gereksiz ağırlık taşımadan çok daha tedbirli bir şekilde çalışmamı sağlıyor.

Çok yönlü ve cesur

Fotoğraf makinem hala hafif ve kullanışlı ama ihtiyacım olan her şeye ve daha pek çok desteğe de sahip. Hızlı bir şekilde samimi fotoğraflar çekerken yüz tanıma özelliği çok yardımcı oluyor ve bu özelliğin hassasiyeti ve hızı beni çok etkiledi. Canlı Görünüm desteği güvence hissi veriyor ve yenilikçi döner ekran harika yeni perspektifler sunuyor, bunların tümü de daha önce mümkün değildi. Kısacası sunduğu inanılmaz imkanlardan dolayı yeni Olympus ekipmanımla çok mutluyum.

Yazar ve Fotoğrafçı: Fiona Bischof

Görsel Galerisi

Tüm fotoğraflar aşağıdaki ekipmanla çekilmiştir